پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
Thursday 06 August 2020 - الخميس 15 ذو الحجة 1441 - پنج شنبه 16 5 1399
 
 
 
 • امكان نقد معصوم؟!  
 • تعداد بازدید : 79   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • بسمه تعالی

  مقاله ای در خصوص امکان نقد معصوم

  نوشته: حجت الاسلام و المسلمین سید محمود شاهرودی

  http://cdn.naghdestan.com/Image/HtmlEditor/News/2015/10/11/how-to-write-great-content.jpg

  روشن است که التزام به عصمت حجت الهی لازمه تدین به هر یک از ادیان آسمانی است. در اعتقاد شیعه نبی اکرم ص و خاندان طاهرینش تا امام زمان ارواحنا لتراب مقدمه الفداء از هر گونه نقص و عیب و خطا در قول و فعل و تقریر منزه هستند. کسی که هیچ گفته ای ندارد جز آنکه از جانب خداوند متعال باشد (ان هو الا وحی یوحی) وخداوند متعال او را به شهادت « لَقَد كانَ لَكُم في رَسولِ اللَّهِ أُسوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَن كانَ يَرجُو اللَّهَ وَاليَومَ الآخِرَ وَذَكَرَ اللَّهَ كَثيرًا (احزاب21)» اسوه حسنه معرفی میکند و تمام اوامر و نواهی او را بر اساس «مَا آتَاكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاكُمْ عَنْهُ فَانْتَهُوا ۚ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۖ إِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ (حشر 7)» لازم الاتباع اعلام میکند، و تبعیت محض از او شرط محبت خداوند متعال (فاتبعونی یحببکم الله ) و تسلیم محض در برابر او شرط ایمان است (فلا وربک لا یومنون ... و یسلمو تسلیما) ، معنا ندارد که بتوان او را مورد نقد قرارداد.

  خاندانی که «مستقرین در امر الهی» «حجت و صراط و نور حق » و «در معیت با حق» هستند، و به فرموده امام رضا علیه السلام «کالشمس الطالعة المجللة بنورها للعالم وهی فی الافق بحیث لاتنالها الایدی والابصار(عیون اخبار الرضا ج1 ص 446)» هیچ دست ودیده ای نمیتواند در افق قدرت و درک ایشان قرار گیرد تا بتواند نظر و رأیی در برابرشان داشته باشد، معنا ندارد که بتوان مورد نقدشان قرار داد و هیچ حُسن ظاهری ای هم در این کار نیست. انتقاد از معصوم یعنی خیال نادرست و ناتمام بودن رأی او و این جز گمراهی نیست و کسی که این منکر را مرتکب شود مستحق مذمت است.


  آری بر اساس روایات گاهی افرادی ضال و مضل و معلوم الحال که صفحات تاریخ به جنایات و قبایح ایشان سیاه گشته است برای خودشان در برابر نبی اکرم ص شأنی غیر از سوال و استفهام و تبعیت قائل بوده اند و گفتار و کردار آن بزرگوار (ص) و خاندان مکرمش (ع) را مورد نقد و تشنیع قرار داده اند که نیازی به ذکر شرح حال و فعلشان نیست.


  متولیان امور کشور اسلامی، بهتر است از القای سخنان نادرستی از قبیل امکان و حُسن نقد معصومین و امثال آن پرهیز کنند و رفتار و گفتار آن حجتهای الهی را سرلوحه عملشان قرار دهند و همه همت خود را در راستای جلب رضایت معصومین و بویژه حضرت بقیة الله عجل الله تعالی فرجه الشریف بکار بسته، خدمت به مردم و حل مشکلات ایشان را از طریق مرضی خداوند مد نظر قرار دهند، باشد که خداوند متعال در این امر مهم همه مؤمنین را یاری نماید.

   

   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com