پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • استفتائات محرم الحرام و عزاداري  
 • تعداد بازدید : 708   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • بسم رب الشهداء و الصدیقین

  صلی الله علیک یا اباعبدالله (ع)

   

  جهت نمایش واقعی عکس ها، بر روی آنها کلیک نمایید...


  سوال اول: آیا به دست گرفتن عَلَم وکُتَل های بلند و غیر متعارف در هیئات مذهبی واستفاده از سنج ودمام و طبل وشیپور در ایام عزاداری اهل بیت علیهم السلام با توجه به ایجاد ترافیک ، سد معابر وحق الناسهایی که در بر دارد، باز مجاز وحلال می باشد یا خیر؟

   

  سوال دوم: در مراسم عزاداری سالار شهیدان علیه السلام که در مسجد حضرت فاطمة الزهراء سلام الله علیها در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می گردد تعدادی از دانشجویان ضمن زدن به سر وسینه خود بالا وپایین می پرند ویا اصطلاحا هروله می کنند انجام این عمل از نظر شرع مقدس اسلام چه حکمی دارد؟

  اگر این عمل در مکان دیگری غیر از مسجد مثلا حسینیه و...صورت پذیرد چه حکمی دارد؟

  تعداد دیگری از دانشجویان برای سینه زدن پیراهن خود را در می آورند ویا اصطلاحا لخت می شوند حکم انجام این عمل در صورتی که مجلس تاریک ولامپها خاموش است چه می باشد؟

  اگر لخت شدن در مکان دیگری غیر از مسجد ودر صورت تاریک بودن مجلس صورت گیرد چه حکمی دارد؟

   

  سوال سوم: جدیدا مطرح می شود که مجالس عزاداری خصوصا عزای سید الشهداء علیه السلام از صورت سنتی و روضه خوانی خارج بشود و بصورت نمایشی و تأتری درآید و به این مطلب اصرار می ورزند و نیز نسبت به عزاداری سنتی و اصیل بی توجهی می نمایند حال که در مقدمه ی محرم الحرام و بهار عزاداری آن حضرت هستیم نظر مبارکتان را راجع به این مطلب بیان فرموده و حریم عزاداری شرعی را تبیین نمایید.

   

  سوال چهارم: خواهشمند است بیان فرمایید آیا آوردن سینی هایی محتوی شمع وگلاب وشیرینی از سوی عزاداران ومتوسلین آقا قاسم بن الحسن علیه السلام در شب نهم محرم که از قدیم الایام در بسیاری از مناطق جنوبی کشور مرسوم می باشد ویادآور شهادت وجانبازی آن حضرت در سن نوجوانی ودامادی می باشد ، از لحاظ شرعی حرام است یا خیر؟

   

  سوال پنجم: آیا در حال برهنه ، لطمه وسینه زدن در عزای اهل بیت (علیهم السلام) من باب تعظیم شعائر رجحان شرعی دارد؟ واگر ندارد آیا به قصد قربت می توان آن را انجام داد یا خیر؟

   

  سوال ششم: نظر مبارک شما در مورد زیارت ناحیه مقدسه وصدور آن از جانب حضرت حجة بن الحسن چه می باشد؟

   

   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com