پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
Tuesday 11 August 2020 - الثلاثاء 20 ذو الحجة 1441 - سه شنبه 21 5 1399
 
 
 
 • چرا به جانشين پيامبر نيازمنديم؟  
 • 1389-11-04 13:35:53  
 • تعداد بازدید : 706   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • mabas6.jpg - 250x263 - 25.96 kb 

  انگيزه ى نياز به جانشينى پيامبر همان انگيزه نياز به پيامبر يا متمم همان اصل اساسى است چه آنكه طبق قانون ثابت و ضرورى هدايت عمومى، هر موجودى از موجودات جهان از راه تكوين و آفرينش وسايل تكامل آن فراهم شده و به سوى كمال و سعادت نوع خود هدايت و رهبرى مى شود.

    

  نوع انسان نيز كه يكى از موجودات جهان آفرينش است از حكم اين قانون عمومى مستثنى نيست و مى بايد به وسيله قوانينى كه بر طبق ناموس آفرينش و در خور احتياجات واقعى او اعم از مادى و معنوى و روحى و جسمى تنظيم شده و از هر گونه پيرايه و اغراض شخصى و انحراف به دور است، هدايت شود تا سعادت دنيا و آخرتش تامين گردد. و درك اين برنامه كار عقل نيست زيرا بينش عقل انسان از خطر اشتباه و انحراف فكرى و عاطفى در امان نيست و نمى تواند برنامه يى همه جانبه و صددرصد مفيد عرضه نمايد بلكه مى بايد پيامبران به وسيله وحى آن برنامه را از خدا دريافت كنند و بدون كوچكترين انحراف يا اشتباه به مدم تعليم دهند تا راه تكامل براى همه هموار گردد.

    

  بديهى است كه اين دليل همچنانكه لزوم و ضرورت پيامبران را در ميان افراد بشر اثبات مى كند همچنين لزوم و ضرورت پيدايش افرادى را به عنوان امام و جانشين پيامبر به ثبوت مى رساند كه پيكره ى دست نخورده اى اين برنامه را حفظ كنند و بدون كم و زاد آن را به مردم تعليم دهند و نيز با كردار و رفتار صحيح خويش مردم را به سوى كمال و سعادت واقعى سوق دهند، زيرا بدون اينكار بشر به كمال واقعى خود نمى رسد و نمى تواند از استعدادهاى نهفته و خداداد خود به طور كامل بهره بردارى نمايد و سر انجام، اين استعدادها كه مورد استفاده قرار نمى گيرد، لغو و بيهوده مى گردد و خداوند چنين نخواهد كرد، زيرا صحيح نيست استعداد ترقى و تكامل را در انسانها بيافريند ولى وسايل بهره بردارى از آنرا فراهم سازد.

  mabas4.jpg - 250x188 - 15.90 kb

  بوعلى سينا در كتاب شفا مى گويد: خدايى كه از ابروان و گودى كف پا هم كه به نظر مى رسد در زندگى انسان چندان ضرورتى ندارد دريغ نداشته، ممكن نيست جامعه را بدون راهنما و راهبر قرار دهد كه نتوانند به سعادت واقعى خود برسند.

   

    

  اين است كه شيعه مى گويد: كمك هاى غيبى پيوسته ادامه دارد و بين عالم ربوبى و عالم انسانى هميشه ارتباط برقرار است.

   

   

  و همين دليل است كه به خوبى روشن مى كند كه جانشين پيامبر بايد برگزيده ى خدا و از هر گونه گناه و اشتباه پاك و معصوم باشد چه آنكه كسيكه بر گزيده ى خدا نباشد مجهولات بيشمارى خواهد داشت و نيز از اشتباه و خطا مصونيت ندارد و در نتيجه نمى تواند سعادت همه جانبه ى بشر را تشخيص دهد و دين واقعى و دست نخورده را به مردم بياموزد تا در اثر بكار بستن آن مردم به سعادت واقعى خود برسند و تكامل يابند.

   

   

  لذا خداوند بزرگ در قرآن كريم مى فرمايد: مسلمانان وظيفه دارند كه در تمام مسايل زندگى از برگزيدگان او پيروى كنند.

  mabas2.jpg - 250x258 - 30.48 kb

  يا ايها الذى آمنوا اطيعوالله و اطيوالرسول و اولى الامر منكم :اى كسانى كه ايمان آورده ايد خدا را اطاعت و فرمانبردارى كنيد و از رسول خدا و اولى الامر پيروى و اطاعت كنيد.

   

  بديهى است كه مقصود از اولى الامر كه خداوند اطاعت و پيروى آنان را همانند پيامبر اسلام لازم و واجب مى شمارد و به طور كلى دستور مى دهد در تمام مسايل زندگى از آنها پيروى كنيد، همان افراد برگزيده ى الهى هستند كه اشتباه و اغراض شخصى در وجودشان راه ندارد و پيوسته بشر را به واقعيات راهنمايى مى كنند نه افراديكه در گفتار و كردار خود هزاران خطا دارند و پيرويشان موجب هدايت و تكامل واقعى انسان نمى گردد.

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :

   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com