پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
Tuesday 02 June 2020 - الثلاثاء 09 شوال 1441 - سه شنبه 13 3 1399
 
 
 
 • عباس، الگوي رشادت و شجاعت  
 • 1389-09-06 13:37:5  
 • تعداد بازدید : 23   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • Hazratabbasa88fa(8).jpg - 250x188 - 28.38 kb

  آنگونه که از منابع تاريخي بر ميآيد حضرت عباس(عليهالسلام) داراي ورزيدگي اندام و تناسب اعضايي بوده که بيانگر توان جسمي بالاي او بوده است که تا اندازهاي از ويژگيهاي ارثي او بوده است. چرا که هم پدر او از ابرپهلوانان عرب به شمار ميرفته و هم خاندان مادري او گرُد ميدان بودهاند. مادر او امالبنين، از خانواده شجاع و دلاور بود.

  از ديگر دلايل اين قدرت جسمي، افزودن بر فرآيند ارثي، اين بوده که او از کودکي با ورزش و چالاکي انس داشت. ورزش و کار در مزرعه و آموزشهاي نظامي دست به دست هم داد و از عباس (عليهالسلام)، جواني نيرومند و شجاع ساخت.

  نقل شده است روزي اميرمؤمنان حضرت علي (عليهالسلام) در مسجد نشسته بود و مردم را پند ميداد. مردي اعرابي وارد مسجد شد. سلام کرد و صندوقي را که همراه داشت، بر زمين گذاشت و به حضرت گفت: «اي پيشواي من! پيشکشي براي شما آوردهام.» آنگاه صندوقچه را گشود و شمشيري آب ديده و منحصر به فرد را از آن بيرون آورد و به حضرت تقديم کرد.

  در همين هنگام، حضرت عباس (عليهالسلام) که نوجواني رشيد بود، وارد شد و پس از سلام، با ادب در گوشهاي ايستاد. نگاهش در برق شمشير گره خورد. حضرت علي(عليهالسلام) متوجه علاقه و شگفتزدگي عباس شد و از او پرسيد: «پسرم دوست داري اين شمشير براي تو باشد؟» عباس، با شادي پاسخ داد: «آري، پدر!» حضرت، برخاست و با دست خود، شمشير را بر بلنداي قامت استوار او حمايل کرد. سپس به برازندگي شمشير بر اندام رشيد و تناور فرزندش نگريست و اشک بر محاسن سفيدش جاري شد. حاضران پرسيدند: «يا اميرالمؤمنين! چرا گريه ميکنيد؟» حضرت فرمودند: «روزي را ميبينم که او با اين شمشير، نفس دشمن را در سينه حبس ميکند و بي امان بر آنان ميتازد و سرانجام به شهادت ميرسد.» (1)

  درخشش او در جنگهاي گوناگون به ويژه کربلا، يادآور نبردهاي پيروزمندانه حضرت علي(عليهالسلام) بود. او با سه تن از شجاعانِ دشمن، قهرمانانه ميجنگد و هر سه را به هلاکت ميرساند. نخستين آنان که دو زره نفوذناپذير پوشيده، کلاهخودي بزرگ بر سر نهاده و نيزهاي بلند در دست گرفته بود وقتي به ميدان آمد، نيزهاش را به حمايل سينه حضرت فرود کرد. حضرت عباس(عليهالسلام) سرِ نيزه او را گرفت و پيچانيد و از دستش بيرون آورد و او را با نيزه خودش هلاک کرد. (2)

  و اين رشادت کسي است که هم اعتقاد قوي دارد و هم تسليم ولي و امام خود است

   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  پينوشتها:

  1- مولد العباس بن علي عليه السلام، ناصري، محمدعلي، ص 61.

  2- کبريت الاحمر، محمدباقر البيرجندي، تهران، کتابفروشي اسلاميه، 1377، هـ ق، ص 387.

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :

   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com