پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
Tuesday 02 June 2020 - الثلاثاء 09 شوال 1441 - سه شنبه 13 3 1399
 
 
 
 • عباس، الگوي حمايت از ولايت  
 • 1389-09-06 13:36:18  
 • تعداد بازدید : 13   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  

  سخنوري يکي از ميراث‎هاي گرانبهايي بود که حضرت عباس(عليه‎السلام) از پيوند امير بيان حضرت علي(عليه‎السلام) و بانوي ادب، ام‎البنين(عليها‎السلام) به دست آورده بود. پدرش کسي بود که در جنگ‎ها، في البداهه رجز مي‎سروده و مادرش نيز بانويي ادب دوست و شاعري توانا و از خانداني ادب دوست و شاعرپرور بود.

  ميراث سخن که توشه‎اي پر بار از پرورش حضرت عباس(عليه‎السلام) در دامان پدر و مادري اين چنين است در صفحه‎هاي روشني از تاريخ زندگاني عباس(عليه‎السلام) هويداست. او شب عاشورا، وقتي غربت و تنهايي امام خويش را ديد، هنگامي که امام حسين(عليه‎السلام) بيعت خود را از همه همراهان برداشت و فرمود: «هر کس که مي‎خواهد برود، مي‎تواند.» عباس(عليه‎السلام) به نمايندگي از عاشوراييان برخاست و گفت: «کجا برويم؟ آيا تو را در ميان دشمنان دين تنها بگذاريم و به فکر خود باشيم؟ آيا پس از تو زنده بمانيم؟ خداوند هرگز نخواهد که شاهد چنين چيزي باشيم.»(1)

  عباس(عليه‎السلام) به نمايندگي از عاشوراييان برخاست و گفت: «کجا برويم؟ آيا تو را در ميان دشمنان دين تنها بگذاريم و به فکر خود باشيم؟ آيا پس از تو زنده بمانيم؟ خداوند هرگز نخواهد که شاهد چنين چيزي باشيم.)

  پس از اتمام خطبه، امام در پشتيباني از ايشان به بني‎هاشم گفت: «بار سنگين را بايد اهلش بردارند. فردا صبح، شما (بني‎هاشم) نخستين گروهي باشيد که به ميدان مي‎رويد. ما پيش از آنان به استقبال مرگ مي‎شتابيم تا مردم نگويند ياران را پيش فرستاده و بعد خودشان شمشير کشيدند.»(2)

  حضرت زينب(سلام الله عليها) ميفرمايد: «نيمههاي شب عاشورا ديدم عباس در جمع برادران و پسر عموها و برادرزادگانش دو زانو نشسته است و چون شيري هژبر براي آنان سخن ميرانَد و آنان را براي ياري امام خويش ترغيب ميکرد. آنان نيز سخن وي را تأييد ميکردند.»(3)

  رجزخواني از شيوه‎هاي حماسي در نبرد رويارو با دشمن است که افزون بر تقويت روحيه لشکر خودي، تضعيف روحيه دشمن و بيانگر اهداف جنگجو از گام نهادن به ميدان مبارزه است. وي همانند پدر بزرگوارش آنچنان در ميدان، رجزخواني مي‎کرد که دشمن پيش از رويارويي، گرده خويش را بر باد رفته توفان شمشيرش مي‎ديد. حضرت عباس(عليه‎السلام) در جريان مبارزه کوتاه خود، رجزهاي فراواني سرود که از ايمان سرشار، شجاعت لبريز و غيرت بي کران او حکايت مي‎کند.

  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  1- اللهوف، سيد بن طاووس، قم، انتشارات اسوه، 1404 هـ ق، ص 91.

  2- موسوع? کلمات امام الحسين عليهالسلام، ص 409.

  3- معالي السبطين، ج 2، ص 340، با تلخيص.

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :

   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com