پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • هـلال  
 • 1388-05-20 12:45:26  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  

   

  اختلاف در هلال 

  سؤال 632 : عيد فطر براى روزه داران موجب اختلاف مى شود در يك جا سه شنبه و در جاى ديگر دوشنبه عيد مى شود ، مراد از « هذا اليوم الذى جعلته للمسلمين عيداً » يك روز است يا چند روز ؟ علت اين كه اگر قبل از ظهر ماه ديده شود آن روز اول ماه است و اگر بعد از ظهر ديده شود آن شب اول ماه است را توضيح دهيد ؟ با وجود وسايل پيشرفته اى كه امروزه در دسترس است طريقى براى رفع اين اختلاف نيست ؟

  shap01.gif - 16x16 - 5.79 kbجواب : همان نحو كه در توضيح مرقوم است صحيح است و مانعى نيست كه براى بعضى اول ماه دوشنبه باشد و براى بعضى سه شنبه و هر كدام عيد او وهذا اليوم او اول ماه او باشد ، كما اين كه براى بعضى ساعت 11 زوال است و براى بعضى 12 و براى بعضى ساعت 10 اول زوال است و هر كدام بايد در زوال خود نماز بخوانند نه قبل و اخبار در ديدن ماه قبل از ظهر مختلف است و بعض اخبار صحاح دلالت مى كند بر اين كه علامت اول ماه است و لكن اصحاب از آن اعراض نموده اند . و اعراض موجب وهن آن شده است و بعضى علما به آن عمل كرده اند ، جواهر جلد 16 صفحه 366 و 367 و 368 وسائل جلد 7 صفحه 202- 200 باب 8 احكام شهر رمضان واما وسايل امروزه جديده پس به آن اعتبارى نيست و بايد با چشم عادى ديده شود . 

  اتحاد افق و اختلاف آن

  سؤال 633 : آيا ديده شدن هلال در شهر يا كشورى نسبت به جاهاى ديگر حجت است ؟

  shap01.gif - 16x16 - 5.79 kbجواب : اگر ماه در بلدى ديده شد از براى بلدهاى ديگر كه در افق با هم موافق مى باشند كافى است و براى شهرهاى ديگر كه اختلاف دارند به نحوى كه ممكن است در يكى ديده شود و در ديگرى ديده نشود كافى نيست .

  حصول يقين با قول منجم

  سؤال 634 : اول ماه با پيشگويى منجمين ثابت نمى شود ، ولى اگر انسان از گفته آنان يقين پيدا كند آيا بايد به آن عمل نمايد ؟

  shap01.gif - 16x16 - 5.79 kbجواب : پيشگويى منجم حجت نيست ولى اگر اتفاقاً از گفته آنها يقين پيدا كند يقين براى او حجت است نه قول منجم .

  ثبوت هلال به قواعد علمى

  سؤال 635 : اگر مجتهدى اعلام كند يا به شهادت عدول اول ماه ثابت شود ولى شخص به خاطر اعتماد بر علوم جديد به اعلام مجتهدين و شهادت شاهدان قانع نشود آيا مى تواند طبق اعلام علوم جديده عمل نمايد ؟

  shap01.gif - 16x16 - 5.79 kbجواب : در صورتى كه از قواعد علوم جديده براى مكلف علم پيدا شود بايد به علم خود عمل كند و ثبوت هلال يا عدم ثبوت آن نزد حاكم شرع و يا شهادت بر رؤيت در حق عالِم به خلاف  ، اثر ندارد ، ولى كلام در اين است كه چگونه علم پيدا شود براى كسى كه به آن قواعد آگاه نيست بلكه براى عالم به آن قواعد حصول علم مشكل است زيرا اين قواعد غالباً حدسى و ظنى است .

  ثبوت هلال نزد مجتهد

  سؤال 636 : آيا براى اعلام ماه مبارك رمضان يا اول شوال ( عيد فطر )مسأله اتحاد بين مسلمين ( شيعه و سنى ) در نظر گرفته مى شود ؟ تا به دليل مصلحت عامه امت اسلامى از بعضى از احكام فقه شيعى صرف نظر نموده و به عنوان حكم ثانوى اول ماه مبارك رمضان ياعيد فطر اعلام گردد ؟

  shap01.gif - 16x16 - 5.79 kbجواب : مجتهد بايد به وظيفه خود عمل كند اگر ادله بر ثبوت هلال داشته باشد براى او ثابت مى شود و اگر بخواهد حكم به ثبوت مى كند و اگر ادله قائم نشود نمى تواند حكم كند . و مسأله اتحاد بين مسلمين اگر چه خوب است اما نمى توان به خاطر آن حرام خدا را حلال كرد .

  بررسى شواهد استهلال

  سؤال 637 : شواهد استهلال را چگونه بررسى مى كنيد ؟

  shap01.gif - 16x16 - 5.79 kbجواب : درباره شهود هلال شرايطى هست كه در رساله عمليه ذكر شده ، مانند تعدد كه حداقل دو شاهد باشد و عدالت و آن كه با هم اختلاف نداشته باشند و لذا در مقام اثبات هلال از شهود تحقيقاتى مى شود در باره كيفيت وضع هلال .

   

   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com