پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • سوال اول -استفتائات محرم  
 • 1390-09-19 13:7:58  
 • تعداد بازدید : 325   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • بسمه تعالی

  سوال اول: آیا به دست گرفتن عَلَم وکُتَل های بلند و غیر متعارف در هیئات مذهبی واستفاده از سنج ودمام و طبل وشیپور در ایام عزاداری اهل بیت علیهم السلام با توجه به ایجاد ترافیک ، سد معابر وحق الناسهایی که در بر دارد، باز مجاز وحلال می باشد یا خیر؟

    

  بسمه تعالی
  محضر مبارک مرجع عالیقدر آیت الله العظمی سید محمد حسینی شاهرودی دامت برکاته
  با عرض سلام ودعای خیر
  احتراماً:
  1 – آیا به دست گرفتن عَلَم وکُتَل های بلند و غیر متعارف در هیئات مذهبی واستفاده از سنج ودمام و طبل وشیپور در ایام عزاداری اهل بیت علیهم السلام با توجه به ایجاد ترافیک ، سد معابر وحق الناسهایی که در بر دارد، باز مجاز وحلال می باشد یا خیر؟


  بسمه تعالی
  برداشتن علم و کتل هر چند بزرگ باشد ، فی نفسه اشکال شرعی ندارد ، و اگر به عنوان تعظیم شعائر و بزرگداشت مناسبتهای مذهبی ودر دسته های عزاداری به کار رود، دارای رجحان شرعی وثواب نیز می باشد.
  وطبل وشیپور وسنج عزا که با آهنگ عزا نواخته می شود ، اشکالی ندارد، وباید از استفاده کردن از نی ونواختن آهنگهای لهوی اجتناب شود.
  اما به لحاظ سد معبر در ایام عزاداری ودر مسیرهای متعارف هیئات، حق اولویت شرعاً وعرفاً با دسته های عزاداری است، واما در غیر این ایام وغیر این مسیرها به حسب موارد فرق میکند، وعلی القاعده حقّ تقدم در این معابر با افرادی است که زودتر وارد معبر شده اند.
  ونسبت دادن تضییع حقّ الناس به دسته جات عزاداری اتهامی خلاف واقع و امری نادر است ونباید بهانه ای برای لطمه زدن به اقامه عزاداری اهل بیت علیهم السلام و دل سرد کردن شیعیان نسبت به این امر مهم شود، واینگونه نسبتهای نا روا نقشه دشمنان تشیع برای حمله به سر چشمه حیات مذهب اهل بیت علیهم السلام یعنی عزاداری بر ائمه معصومین علیهم السلام می باشد.

   

   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com