پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • (حج امام حسين (ع  
 • 1389-09-08 12:47:41  
 • تعداد بازدید : 47   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • از ميان تمامى فروع تنها حج حسين ـ جان عالمى به فداش ـ به ظاهر نيمه كاره مانده. و او ـ روحى فداه ـ آن را رها كرده و به كربلا آمده است. اما حسين ـ درورد خدا بر او ـ در شرايطى است كه حج عادى نمى تواند گزارد. او با خانه راز نمى تواند گفت. او با منزل معاشقه نمى تواند كرد. چاره اى نيست جز آنكه از خانه به صاحبخانه درآيد.


  او از كعبه راه را كج مى كند اما نه به اين دليل كه حج نكند يا نيمه كاره كند. او در جايى ايستاده است كه حجى چون ديگر حاجيان او را راضى نمى كند. او بايد حجى كند كه چشم بنيانگزار خانه خيره بماند و انگشت حيرت حج گزاران تاريخ در دهان.


  او به دنبال كاملترين حج مى گردد. براى كسى كه خدا به زيارتش مى آيد و بر او سلام مى كند، زائر خانه بودن قانع كننده نيست. استلام حجرالاسود هرچند دست دادن با خداست اما نه براى آنكه دستهاى خدا ملتهب در آغوش گرفتن اوست. او مشتاقانه به ديدار صاحبخانه مى شتابد بى آنكه هيچ يك از رموز ديدار خانه را فرو گذارد.

  زيارت خانه را به لباس احرام در بايد آمد.

  حسين ـ سلام محرمان واقعى بر او ـ در ميقات نينوا به لباس سرخ نادوخته عشق محرم مى شود و تازه اين احرام نيز همه احرام او نيست. آن لباس كرباس سپيد كه از فاطمه (س) به يادگار مانده است چطور؟ شايد، اما او را غير از همه اين احرامها احرام ديگرى است. احرام سرخى كه در قتلگاه تن پوش حسين مى شود.


  حاجيان، لبيك را از ميقات آغاز مى كنند و كعبه را كه مى بينند لب فرو مى بندند. شايد بتوان دريافت كه حسين ـ سلام دلسوختگان بر او ـ لبيك را از كجا آغاز كرده است، اما كسى نمى داند كه او در كجا لب از لبيك فرو بسته است. چه ديده است كه نياز به لبيك را مرتفع دانسته است.

  حاجيان به خانه كه مى رسند پاسخ آمدم ـ به درخواست بيا ـ را كه ديگر تكرار نمى كنند. او دركجا، به كجا رسيده است كه آمدم را در حنجره فرو خورده است. او چه ديده است؟ اين را نمى دانم و طواف حسين را ـ سلام الله عليه ـ يا بيانش را نمى توانم. بعد از طواف و قبل از سعى نوشيدن از آب زمزم مستحب است. اين را هم نمى دانم او چه كرده است. حسين ـ جان ساعيان مخلص به فدايش ـ در ميان صفا و مروه سعى نمى كند. سعى او ميان خيمه و ميدان است، در زير شعله هاى سوزان آفتاب.

  زمان كوتاه است و خدا در انتظار، و عاشقى كه چنين معشوقى را در انتظار دارد چگونه چون همه و هميشه عمل كند؟ بوى معشوق آنچنان در شامه عاشق پيچيده است كه ترتيب و توالى نمى شناسد چه باك اگر قربانى و حلق قبل از وقوف در عرفه باشد. اگر از اصطكاك پاى اسماعيل آب جاودانه زمزم جوشيده است، از اصطكاك پاى اصغر تشنه در كربلا خون جاودانه مى جوشد. اينجا نه زينب و اصغر و حسين ـ سلام الله عليهم ـ به آب متقاعدند و نه خدا راضى مى شود كه بر آتش عشق دلسوختگان، آب بريزد. حسين به ياد دارد كه خدا قربانى را از ابراهيم نپذيرفته است و يكى از نگرانيهاى عظيم حسين در عاشورا همين است. به همين دليل آنگاه كه اسماعيل حسين ـ روحى فداه ـ از آغوش پدر به آغوش خدا عروج مى كند و قربانى قبول درگاه مى افتد حسين ـ سلام فرزانگان تاريخ بر او ـ شايد از شعف، خون از گلوى كودك شش ماهه بر مى دارد و به آسمان مى پاشد. و اكنون نوبت تقصير است. زدن موى سر و گرفتن ناخن، حلق و تقصير من و شماست.


  حسين ـ درود ابراهيم بر او و سلام اسماعيل ـ آنچنان عاشق است كه ناخن نمى گيرد انگشتر مى گيرد ـ يا مى دهد، نمى دانم ـ انگشترى مزين به خون و انگشت.


  نعوذ بالله زنان مصر با ديدن يوسف به جاى ترنج دستها ببرند و اين عاشقترين تاريخ در ديدار با خدا به جاى ناخن انگشت ندهد؟ حاشا و كلا.


  حلق من و شما تراشيدن موست، آنكه آتش عشق جانش را گداخته و خاكستر كرده است كه موى از سر نمى شناسد. او از حنجره حلق مى كند و محاسن سپيد به سرخى خون حلق مى آرايد.


  حسين حلق و تقصير هم كرده است اما سعى هنوز نيمه كاره است. آتش اشتياق، جگر حسين ـ سلام الله عليه ـ را كباب كرده است. بار آخر سعى را چگونه به انجام رساند؟! ملكوتيان خيمه حسين ـ جان عالمى به فداش ـ گمان برده اند كه حسين در صفاى قتلگاه مانده است، آنگاه كه بار آخر سعى را ذوالجناح بى حسين آمده است.


  ولى... اما... آن لحظه كه سر حسين هروله كنان بر بالاى نيزه ها درخشيد دريافتند كه نه، بار آخر را حسين ـ شمع جاودان آفرينش ـ  سر جدا، پيكر جدا، اخگر جدا، مجمر جدا، سعى مى كند، بند از بند استخوان عاشق دلسوخته در اين سعى جدا گشته است.

  يا ليتنى كنت معك فافوز فوزا عظيما.

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :

   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com