پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • گريه نكير و منكر  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • یکى از علماى ربانى و صاحب کرامات عارف سالک مرحوم آیت اللَّه شیخ حسنعلى اصفهانى نخودکى است. وى در نیمه ذیقعده سال ۱۲۷۹ هجرى قمرى در محله جهانباره اصفهان دیده به جهان گشود و در ۱۷ شعبان سال ۱۳۶۱ در ۸۲ سالگى در مشهد رحلت کرد، قبر او در صحن عتیق بارگاه ملکوتى امام رضاعلیه السلام مى‏باشد. نظر به این که او در اواخر عمر، چند سال در روستاى »نخودک« نزدیک مشهد زندگى مى‏کرد به نخودکى معروف شد.
  این عالم ربانى از شفیتگان خاندان رسالت و امام حسین‏علیه السلام بود، و هر سال دهه محرم در منزل خود مجلس روضه برپا مى‏کرد و شب شام غریبان نیز مجلس روضه داشت، و بسیار گریه مى‏کرد، و یاد مصائب امام حسین‏علیه السلام برایش بسیار جگرسوز بود. به طورى که نام امام حسین‏علیه السلام او را گریان مى‏کرد.
  نقل شده است که وقتى از دنیا رفت، یکى از وارستگان، او را درعالم خواب دید و احوال او را پرسید، او گفت: وقتى که مرا در قبر نهادند دو فرشته نکیر و منکر براى سؤال و جواب نزدم آمدند، از توحید و نوبت سؤال کردند، جواب دادم تا این که از امامان‏علیهم السلام پرسیدند: نام امیرمؤمنان على‏علیه السلام را به زبان آوردم که امام اول من است، سپس نام امام حسن‏علیه السلام را به زبان آوردم، وقتى که نام امام حسین‏علیه السلام را به عنوان امام سومم به زبان آوردم بى اختیار گریه کردم، آن دو فرشته نیز منقلب شده گریه کردند، سپس به همدیگر گفتند: آزادش کنیم کار این آقا با امام حسین‏علیه السلام است، دیگر نیاز به سؤالات دیگر نیست، مرا آزاد نمودند و رفتند، و اینک مى‏بینى که آزادم و در جایگاه خوبى به سر مى‏برم.(۳)
  ___________________________________________
  ۳) داستانهاى شگفت شهید دستغیب: ص۷۸.

   

   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com