پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • صيغه خريد و فروش  
 • 1388-05-20 12:47:58  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  shap02.gif - 100x100 - 4.58 kb

  خريد و فروش مكاتبه اى

  سؤال 831 : امروزه كه عقود مكاتبه اى رواج پيدا كرده ، گاهى شخصى مثلاً 100 كيلو برنج را به قيمت معينى به شهر ديگر مى فرستد و از طرف مقابل مى خواهد كه قبولى خود را بفرستد زمان وقوع عقد چه زمانى محسوب مى شود ؟ با توجه به اين كه زمان عقد در مسائلى مثل منافع و نمائات متصله و منفصله و خسارات وارده بر مبيع و ثمن داراى تاثير است .

  shap01.gif - 16x16 - 5.79 kbجواب : اگر مشترى جنس را به عنوان قبول معامله دريافت كند بيع محقق مى شود و از اين زمان برنج ملك او مى شود و ثمن ملك فرستنده مى شود .

  Grey_line.gif - 575x10 - 2.00 kb

  فروش اينترنتى

  سؤال 832 : خواهشمنديم با عنايت به منابع فقهى و شرعى ، نظر خود را در خصوص حكم شرعى شيوه فعاليت اقتصادى شركت سازندگان بازارهاى مجازى بيان فرماييد .

  موضوع فعاليت شركت :

  شركت در زمينه فروش اقلام مورد نياز زندگى از قبيل لوازم خانگى ، كامپيوتر ، مواد غذايى ، كتاب ، لوازم ورزش و  . . . . از طريق اينترنت و پست فعاليت مى كند و تمام نقل و انتقالات مالى آن از جانب سيستم بانكى شتاب انجام مى پذيرد .

  نحوه فعاليت شركت :

  فروشگاه اينترنتى مشتريان خود را در سود حاصل از فروش كالاها شريك ساخته بدين صورت كه ، افرادى كه از فروشگاه خريده كرده اند و از خريدشان رضايت داشته اند در صورت تمايل مى توانند ساير افراد را مستقيم يا غير مستقيم به خريد از اين فروشگاه اينترنتى ترغيب و تشويق نمايند و شركت در قدردانى از اين عمل آن ها را در مقدارى از سود حاصل از فروش ( قريب يك تا دو درصد ) شريك مى نمايد . به عبارتى فروشگاه افرادى را كه مستقيم يا غير مستقيم در فروش كالا موثرند در سود خود سهيم مى داند ، يعنى با روش تبليغاتى نفر به نفر و جلب رضايت آن ها بستر لازم براى معرفى خود و فروش اينترنتى را فراهم مى كند .

  شروطى كه فروشگاه براى خود فرض مسلم مى داند عبارتند از :

  1- اجناس فروشگاه جزء مايحتاج زندگى مردم و با تعرفه و قيمت مصوب مى باشد .

  2- هيچ شرطى اعم از برقرارى تعادل ، هرمى بودن و . . . براى دريافت پاداش افراد وجود ندارد .

  shap01.gif - 16x16 - 5.79 kbجواب : در صورتى كه خريد و فروش اجناس واقعى باشد نه صورى ، يعنى مثلاً به شخصى ماشين لباسشويى بفروشد با رعايت تمام شرائط و ضوابط بيع ، سپس به عنوان جعاله با مراعات شروط و احكام آن با ايشان قرار كنيد كه اگر مشترى بياورد ، مقدار معينى از مال به ايشان بدهيد ، اگر مشترى اول چنين مشترى را آورد ، مستحق مال الجعاله مى شود ، و اگر مقدار معين نبود ، اُجرة المثل را مى برد .

  Grey_line.gif - 575x10 - 2.00 kb

  گرفتن بيعانه

  سؤال 833 : زيد مدعى است كه زمين زراعى را مالك است بدليل اين كه بيش از 20 سال در دست اوست و زراعت كرده و مى كند و عوض زمين يك نمد به بايع داده است ، در آن زمان قيمت نيم هكتار زمين 20 تومان بوده و حال آن كه قيمت نمد در همان زمان 40 تومان بوده است ولى عمرو مى گويد نمد را به عنوان بيعانه داده و قرار بوده باهم بنشينيم و معامله را تمام كنيم و ريش سفيدها قباله را بنويسند بنابراين معامله واقع نشده چون عوض را نداده و قباله ندارد ، حق با كدام يك از اين دو نفر است ؟ ( الآن قيمت زمين حدود 100 هزار تومان مى باشد ) .

  shap01.gif - 16x16 - 5.79 kbجواب : در مفروض سؤال چنانچه نمد به قيمت زمين يا بيشتر بوده و به عنوان بيعانه و ثمن داده و زمين را گرفته و بايع هم درآن وقت راضى شده بيع صحيح است و جمع شدن ريش سفيدها و قباله نوشتن شرط صحت بيع نيست و قرينه بر تمام بودن بيع آن است كه در اين مدت 20 بيست سال ، مطالبه اجاره زمين نكرده و نمد را برنگردانده و لكن بايع حق قسم بر مشترى دارد .

  shap02.gif - 100x100 - 4.58 kb

   

   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com