پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • حيض  
 • 1388-05-20 12:42:51  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • سؤال 153 : سالهاست كه براى جلوگيرى از باردارى از دستگاه ( آيودى ) استفاده مى كنم . زمان عادت در هر ماه جلو مى افتد . گاهى 2 روز گاهى 5 روز گاهى 8 روز . يك روز قبل از عادت كمى احساس رخوت و سستى به من دست مى دهد و روزى كه ظاهراً عادت مى شوم پاهايم درد مى گيرد ولى از خونريزى خبرى نيست و تنها نشانه يك لك خون مى باشد بدون فشار و گرمى . روز اول لك را مى بينم ولى روز دوم نمى بينم و روز سوم دوباره مى بينم . اين برنامه ادامه دارد تا 5 روز گاهى اوقات 6 و گاهى اوقات 8 روز . تا اين كه بعد از اين مدت تازه خونريزى كه نشانه هاى حيض را دارد شروع مى شود تا 5 يا 6 روز . آيا از روز اول كه لك را ديدم حيض حساب مى شود ؟ تا به حال بنا به گفته دكتر از روز اول بنا را بر حيض گذاشته ام و تا ده روز . سپس به حمام مى رفتم و غسل حيض را انجام مى دادم و در اوج خونريزى و گاهى هم خونريزى كم بنا بر استحاضه مى گذاشتم . تكليف چيست ؟

  گاهى اوقات در اين ايام كه بنا را بر استحاضه گذاشتم ، نزديكى هم داشته ام . آيا اشكال داشته ؟ تكليف روزه هايى كه در ماه رمضان به اين منوال گرفته ام چيست ؟ آيا روشى كه در پيش داشته ام صحيح بوده است ؟ آيا گاهى اوقات كه ديدن لك با فاصله بوده ( در ابتدا ) و من به حيض بودن شك داشته ام و نزديكى انجام داده ام اشكال داشته و عمداً حساب مى شود ؟ آيا كفاره واجب دارد ؟

  جواب : تا وقتى كه اطمينان به حيض نكرده ايد و لكه بينى در ايام عادت وقتيه نبوده محكوم به استحاضه مى باشد و شرط حيض استمرار خون حداقل تا سه روز ولو در مجرى است . بنابراين لكه ها حيض نمى باشد و از وقتى كه نشانه هاى حيض را داشت شروع عادت مى باشد و در زمان لكه بينى اگر آميزش نموده كفاره ندارد و بايد نماز و روزه را انجام دهد و روزهايى كه در ايام حيض يقينى بوده قضا دارد .

  سؤال 154 : اگر رحم زن برداشته شود آيا ممكن است زن خون حيض ببيند ؟

  جواب : امكان دارد ولى در اين مسأله بايد به پزشك مراجعه شود .

  سؤال 155 : زنى كه از خون حيض و يا نفاس پاك شده باشد اما غسل نكرده باشد آيا مى تواند وارد مسجد و حرم معصومين (عليهم السلام) شود ؟

  جواب : در مفروض سؤال نمى تواند .

   

   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com